Navigacija

U ZDK odabrani novi objekti za implementaciju mjera energijske efikasnosti

 

Novih pet objekata odabrano je u Zeničko-dobojskom kantonu, za implementaciju mjera energijske efikasnosti u 2018. godini, u okviru projekta Svjetske banke, Bosnia Energy Efficiency Project – BEEP.

 

Radi se o investiciji od oko 1,23 miliona KM sa PDV-om, za koju je Vlada ZDK preuzela kreditna zaduženja od Vlade Federacije BiH.

Početak radova na objektima JU SŠ Gimnazija “Muhsin Rizvić”, Mješovita srednja škola “Stjepan Radić”, JU ”Druga osnovna škola” Zavidovići, JU “Gimnazija” Visoko i JU Osnovna škola “Vladimir Nazor”, planiran je za kraj školske 2017./2018. godine, dok će implementaciju projekta voditi implementaciona jedinica formirana u okviru Federalnog ministarstva prostornog uređenja.

 

viber image
Sretan sam što broj obnovljenih objekata u našem kantonu iz godine u godinu raste, kao i broj korisnika koji će imati bolje uslove boravka i rada u ovim objektima. Do sada je kao rezultat uspješne saradnje, obnovljeno ukupno 11 javnih objekata, 10 škola i jedna bolnica. Sa dodatnih pet objekata ukupna investicija za radove iznosi gotovo 5 miliona KM, što potvrđuje opredijeljenost resornog ministarstva i Vlade ZDK za oblast energijske efikasnosti” – izjavio je ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona, Mensur Sinanović.

 

Aktivnosti koje se realiziraju u okviru projekta, osigurat će smanjenje emisije CO2, što znači prelazak na čistije energente, smanjenje zagađenja zraka u zimskom periodu uzrokovanog nepravilnim i neefikasnim sagorijevanjem goriva, povećanje nivoa komfora u objektima, te povećanje svijesti o energijskoj efikasnosti. Osim ugodnijeg boravka, očekuju se i uštede u troškovima za energiju za oko 35%, te u konačnici doprinos ostvarenju značajnih ušteda i zaštiti životne sredine.

 

Ovo je treća godina uspješne realizacije BEEP projekta (Bosnia Energy Efficiency Project) u sklopu kojeg su obnovljena ukupno 33 javna objekta na području Federacije BiH.