Navigacija

Svečano otvorena obnovljena Gimnazija “Rizah Odžečkić” u Zavidovićima

U proteklom periodu na objektu su intenzivno izvođeni radovi na zamjeni postojeće stolarije, termoizolaciji fasade i stropa prema tavanu, zamjeni dijela LED rasvjete i energenata za sistem centralnog grijanja, kao i kotla za grijanje, te ugradnji senzora pokreta i dnevnog svjetla koji će doprinijeti na uštedi troškova za energiju.

IMG_1247-1-1024x683

 

 

Povodom završetka realizacije projekta utopljavanja i energijske efikasnosti, u školi je  upriličena  svečanost,  kojoj su između ostalih prisustvovali i Josip Martić, ministar prostornog uređenja FBiH, Mustafa Čopelj, voditelj projekta za Federaciju BiH, Miralem Galijašević, premijer ZDK, Mensur Sinanović, ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK, Andrej Kajić, ministar finansija ZDK, Hašim Mujanović, načelnik Općine Zavidovići, kao i Alen Skejić, direktor Gimnazije “Rizah Odžečkić”, Zavidovići te učenici i nastavnici škole.

 

Radovi na objektu su uspješno završeni i na taj način su se stekli mnogo bolji uslovi za boravak nastavnika i učenika. Zadovoljstvo mi je što vidim da broj obnovljenih objekata raste, te što sve veći broj škola u Federaciji dobija novi izgled. Ovo je treća godina uspješne realizacije projekta u okviru kojeg je samo u Zeničko-dobojskom kantonu obnovljeno 11 javnih objekta, sa dodatnih pet koji će biti obnovljeni ove godine,” izjavio je Josip Martić, ministar prostornog uređenja FBiH te dodao da je ponosan što su zajedničkim snagama predstavnici svih nivoa vlasti pomogli da se obnovi i ova škola, i najavio planove za 2018. godinu kada se u Federaciji BiH planira rekonstrukcija 15 školskih objekata.

 

viber image

 

 

 

U projekat utopljavanja Gimnazije “Rizah Odžečkić”, je uloženo 327.266,45 KM, dok procijenjena ušteda nakon realizacije projekta na godišnjem nivou iznosi 44.805 KM.

 

viber image2

 

 

 

 

 

U okviru projekta Svjetske banke “Bosnia Energy Efficiency Project“ do sada je obnovljeno 29 javnih objekata. Ukupna investicija radova iznosi 17 miliona KM, dok ukupna procjena ušteda za ove objekte iznosi 1,6 miliona KM godišnje. Tokom tri godine trajanja projekta, ostvareni su i mnogobrojni benefiti, kroz uštede u energiji, podizanju komfora i kvaliteti boravka za više od 220.000 korisnika, smanjenju emisije CO2, te otvaranju novih radnih mjesta, što pokazuje koliki je značaj energijske efikasnosti za bh. društvo.