Starije mašine tokom jednog ciklusa pranja veša potroše prosječno 3,5 kwh električne energije i jedan su od većih potrošača u kućanstvu, s obzirom na to da oko 90 posto ukupne potrošnje energije za jedno pranje veša odlazi na grijanje vode. Međutim, mnogi od nas ne znaju da ukoliko veš nije mnogo prljav, prilikom pranja u mašini, program za pretpranje se može preskočiti ili prati na nižoj temperaturi.
Kako bi dodatno uštedjeli, preporuka je da za program ispiranja uvijek koristite hladnu vodu i ne brinite, to neće utjecati na kvalitet pranja, ali će zasigurno doprinijeti smanjenju energije. Osim toga, bubanj uvijek napunite do maksimuma. Napola punu mašinu se ne isplati uključivati kako ne biste za istu količinu veša dva puta pokretali čitav proces, a pretrpana mašina troši više struje uz lošije rezultate. Mašinu za veš uključite noću kada je cijena električne energije niža.
Pri kupovini mašine za veš prednost dajte onima s ekonomičnim programima, s time što brzina centrifugiranja mora biti najmanje 500 okretaja u minuti.
Pored mašine za veš, jedan je od najvećih kućnih potrošača energije i također jedan od krivaca za visoke račune za električnu energiju. jeste i sušilica za veš. Stoga stručnjaci za energijsku efikasnost savjetuju da veš kada god možete sušite na zraku, umjesto u sušilici. Osim što sušenje veša na štriku štedi struju, čuva i odjeću.
Iako možda zvuče kao lekcija iz školskih udžbenika, ovi mali i jednostavni pomoći će vam da budete energijski efikasni. A osim što će doći do smanjena energije, doći će i do smanjena računa za električnu energiju.